Wizyty specjalisty w domu klienta nie są absolutnie niczym nowym. Już od dawna można zamówić domową konsultację lekarzy różnych specjalizacji, a nawet wizytę pielęgniarki, w celu badania diagnostycznego krwi. No właśnie, a co z wizytami domowymi psychologa? Konsultacje z psychologiem w zaciszu własnego domu zaczynają zdecydowanie zyskiwać na popularności. Dlaczego ktoś decyduje się na przyjęcie psychologa we własnym domu zamiast spotkania w gabinecie lub online?
Istnieją obiektywne korzyści takiej formy pomocy, takie jak:
Zadaniem psychologa jest, między innymi, poznanie potrzeb klienta, trudności, z którymi się zmaga oraz zrozumienie jego świata przeżyć oraz punktu widzenia.
Usługi świadczone drogą online stały się istotną częścią usług z zakresu zdrowia psychicznego, jednak istnieją powody, dla których psycholog, jeżeli tylko może, woli przeprowadzać konsultacje w świecie rzeczywistym. Kamera skierowana na twarz klienta pozwala mu ukryć przed psychologiem wiele cennych aspektów jego funkcjonowania. Specjalista chciałby monitorować, jak klient radzi sobie podczas przeżywanego kryzysu, na przykład czy dba o swoją higienę osobistą, ma na sobie czyste ubrania lub czy czuć od niego alkohol. Ponadto, psycholog zawsze stara się zaobserwować mowę ciała klienta: czy nerwowo rusza nogą, regularnie drapie się w dłoń, wierci się na krześle albo przez 60 minut konsultacji powtarza czynność ściągania oraz zakładania obrączki. Takie zachowania mogą być źródłem bardzo cennych informacji o stanie psychicznym klienta.
Gdy osoba przebywa we własnym środowisku domowym, czuje się swobodnie, co przyspiesza proces poznania oraz identyfikacji problemu. Taka forma kontaktu pozwala pozbyć się początkowego skrępowania i umożliwia otworzenie się na kontakt ze specjalistą.
Badania pokazują, że najsilniejszym czynnikiem terapeutycznym jest relacja, którą nawiązuje się z klientem. Co prawda do głębszej relacji dochodzi raczej w procesie psychoterapeutycznym, jednak obdarzenie psychologa zaufaniem oraz doświadczenie jego empatii i zaangażowania ma ogromny wpływ na skutek niesionej pomocy. Nawet gdy pomoc ogranicza się tylko do paru konsultacji.
Wizyta domowa psychologa zapewnia potrzebną dyskrecję, a jednocześnie wcale nie musi na tym cierpieć poufność informacji oraz bezpieczeństwo danych medycznych.
Forma wizyt domowych jest również dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą tracić czasu na dojazd do gabinetu, stanie w korkach czy szukanie miejsca parkingowego. Ponadto, można w ten sposób zaoszczędzić pieniądze wydane na benzynę oraz bilecik parkingowy.
Każdy rodzic wie również, że czasami wyszykowanie małego dziecka, wyjście z domu na czas oraz nakłonienie go, żeby gdziekolwiek wyszło, graniczy z niemożliwością. Zamówienie wizyty psychologa do domu oszczędza stresu oraz ułatwia życie.
W innych przypadkach wyjście z domu jest niemożliwe z powodu złego stanu zdrowia lub niepełnosprawności. Wizyta domowa psychologa pozwala wszystkim tym osobom skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologicznej twarzą w twarz, gdy tylko tego potrzebują.
Mobilny psycholog zwiększa również bezpieczeństwo niesionej pomocy w trakcie pandemii lub po prostu sezonu grypowego. Łatwiej jest zaufać, że pojedynczy psycholog, który do nas przychodzi, jest zabezpieczony, zdezynfekowany i dba o swoje zdrowie niż w to, że wszystkie osoby napotkane w przychodni podchodzą do tego równie poważnie, jak my.
Jakie rodzaje problemów szczególnie nadają się do pomocy w formie wizyt domowych psychologa? Można je podzielić na kilka kategorii.
panicznie boi się i odmawia chodzenia do przedszkola lub szkoły, a stan jego utrzymuje się ponad 2 tygodnie
stało się apatyczne, smutne, brakuje mu energii. Wizyta u lekarza wykluczyła chorobę a dziecku się nie poprawia
ma problem z poradzeniem sobie ze śmiercią jednego z rodziców
jest agresywne wobec swoich rówieśników i/lub rodzeństwa
uderza siebie w głowę lub inne części ciała, żeby rozładować napięcie
zamyka się w swoim pokoju i nie chce z niego wychodzić mimo namowy rodziców a stan utrzymuje się ponad 2 tygodnie
W przypadku problemów u dzieci psycholog każdorazowo konsultuje również rodziców w kwestii ich podejścia do problemu, przejawianych zachowań oraz strategii działania na przyszłość.
sposobów oswojenia dziecka ze śmiercią innego członka rodziny lub z rozpadem małżeństwa
upewnienia się, czy ich dziecko rozwija się prawidłowo
rozróżnienia typowego, rozwojowego buntu 2-3-letniego dziecka od początków niepokojących objawów
reagowania na przejawy nadpobudliwości oraz agresji u swojego dziecka
Konsultacje domowe nie muszą koniecznie dotyczyć tematu dzieci. Innym przypadkiem, w którym taka forma pomocy jest uzasadnionam jest pomoc skierowana do innych członków rodziny, którzy nie są w stanie lub nie chcą udać się na wizytę w gabinecie specjalisty.
martwi się o swojego bliskiego, który zamknął się w sobie i zrezygnował z dotychczasowych przyjemności
jego bliski jest przewlekle chory somatycznie, np. onkologicznie
członek jego rodziny dochodzi do siebie po ciężkim przebiegu SARS-CoV-2
ma w rodzinie osobę w ciężkiej żałobie, po przeżytej traumie lub trudnym rozstaniu, która nie są jeszcze gotowa, aby wyjść z domu
chce zapewnić swojemu bliskiemu regularną opiekę psychologiczną w domu opieki, hospicjum lub w szpitalu
ich bliski potrzebuje mieć wystawioną opinię od psychologa, a wyjście z domu jest utrudnione lub niemożliwe
Jeżeli nie jesteś w sytuacji zagrożenia życia i uważasz, że potrzebujesz wsparcia, konsultacji, interwencji lub psychoedukacji (nie psychoterapii), a forma wizyty domowej Ci odpowiada, to spokojnie możesz zamówić wizytę domową psychologa, niezależnie od problemu, z którym się zgłaszasz. Skoro wpuszczamy do naszych domów lekarzy i pielęgniarki, to dlaczego nie psychologa? :)
Komentarze (0)