Zdecydowanie się na wizytę u psychologa_żki czy psychoterapeuty_tki to często przemyślania decyzja, która jest podejmowana przez wiele dni, a nawet miesięcy. Dla wielu osób wiąże się z wieloma wątpliwościami, analizami i pytaniami. Dlatego też ciekawiło nas, co druga strona, czyli nasi_sze Specjaliści_stki powiedzieliby_ałyby osobie, która od dłuższego czasu zastanawia się nad umówieniem pierwszego spotkania i jeszcze się waha.
Anonimowy_a Specjalista_tka 1: Spróbuj. Jedyne, co ryzykujesz to to, że trafisz na fajnego towarzysza swojej podróży.
Anonimowy_a Specjalista_tka 2: Proszę potraktować to spotkanie z ciekawością, jeśli to możliwe bez poczucia, że natychmiast powinno się znać odpowiedź na pytanie, czy podejmę się terapii, czy też nie. Proszę potraktować ten czas jak nowe doświadczenie na drodze do dawania sobie pozwolenia na poznanie sposobów zadbania o siebie. Na sesji terapeutycznej jest miejsce i czas także na niewiedzenie.
Anna Strojna-Waszkowska: Każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku...
Zuzanna Stokłosa: "Czemu nie?" Po prostu. Jeśli zastanawiam się nad wizytą u specjalisty, najprawdopodobniej czuję, że w moim życiu coś jest nie tak. Jednak nigdy nie dowiem się, jak takie spotkanie wygląda, jeśli nie spróbuję.
Max Pawlicki: Jeśli się nad tym zastanawiasz, to już jest to komunikat, że tego właśnie możesz teraz potrzebować. Sprawdź to. Specjalista słyszał i widział już wiele. Nie oceni Cię. Wysłucha i użyje całej swojej wiedzy i doświadczenia, by pomóc. Jeśli okaże się, że z jakichś powodów nie trafisz na takiego, który pozwoli Ci czuć się swobodnie, nie bój się go zmienić.
Agnieszka Toros: Co najgorszego może się wydarzyć? Co ma ci dać pomoc specjalisty?
Edyta Falenczyk: Powiedziałabym, że: „bycie odważnym prowadzi do życia, które chcemy mieć, a podjęcie pracy nad sobą, to forma miłości i największy prezent, jaki możemy sobie podarować”.
Oliwia Górko: Jeżeli się zdecydujesz i pójdziesz tą ścieżką - nie pożałujesz.
Aleksandra Milczarek: Jeśli ktoś zastanawia się nad wizytą u specjalisty, to już samo to znaczy, że ma w sobie potrzebę takiej wizyty, więc myślę, że warto spróbować. Może okaże się, że to początek czegoś ważnego. A jeśli nie, to zawsze może to być tylko jedna wizyta!
Michał Figura: Rozpoczęcie terapii na pewno wymaga wiele odwagi, a sama terapia pochłania wiele czasu i energii, natomiast w perspektywie długofalowej uważam, że warto podjąć to wyzwanie i zacząć pracować nad osiągnięciem rezultatów, które sprawią, że będziemy wieść satysfakcjonujące życie.
Daniel Masłowski: To pierwszy krok ku lepszemu samopoczuciu. Zmiany wymagają czasu. Zawsze możesz przerwać. To inwestycja w siebie.
Marcin Żekoński: Żeby nie myślał o wizycie jak o mozolnej i ciężkiej terapii, tylko poszedł na konsultację do specjalisty, a po niej wspólnie podejmą decyzję czy warto dalej iść tą drogą.
Magdalena Błajet: Jeśli zastanawiasz się nad pierwszą wizytą u specjalistki, chciałabym ci powiedzieć, że to zupełnie normalne mieć wątpliwości i obawy. Decyzja o poszukiwaniu wsparcia jest ważnym krokiem, który wymaga odwagi. Oto kilka myśli, które mogą ci pomóc w podjęciu decyzji:
To znak siły, nie słabości: Poszukiwanie pomocy świadczy o twojej sile, a nie słabości. Oznacza to, że jesteś gotowa podjąć odpowiedzialność za swoje życie i zdrowie psychiczne.
Masz kontrolę: Pamiętaj, że to ty decydujesz o tempie i kierunku terapii. Specjalistka jest tam, aby ci towarzyszyć, wspierać cię i oferować narzędzia, ale to ty wybierasz, w jakim zakresie chcesz się zaangażować.
Początki bywają trudne: Może być trudno otworzyć się przed kimś nowym, ale specjalistki są przeszkolone, aby ułatwić ten proces. Z czasem większość osób znajduje w terapii bezpieczne miejsce do wyrażania swoich myśli i uczuć.
Każdy ma prawo do wsparcia: Nie musisz przechodzić przez kryzys, aby skorzystać z pomocy psychologa czy psychoterapeutki. Wsparcie to może być cenne również w codziennym radzeniu sobie ze stresem, poprawie relacji czy rozwoju osobistym.
Masz prawo do wyboru: Jeśli z jakiegoś powodu nie czujesz, że dana specjalistka jest dla ciebie odpowiednia, masz prawo szukać dalej. Ważne jest, abyś czuła się komfortowo i bezpiecznie w relacji terapeutycznej.
Własne zdrowie jest priorytetem: Dbając o swoje zdrowie psychiczne, inwestujesz w swoją przyszłość, relacje, pracę i ogólne samopoczucie. To inwestycja, która zawsze się opłaca. Podjęcie decyzji o pierwszej wizycie może być pierwszym krokiem na drodze do głębszego zrozumienia siebie i poprawy jakości życia. Pamiętaj, że każdy zasługuje na wsparcie, szczęście i zdrowie psychiczne. Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy, to jest to wystarczający powód, aby jej poszukać.
Marta Kocięda: Wiem, że podjęcie decyzji o wizycie u psychologa/psychoterapeuty jest czasami trudne. Dlatego tak bardzo ważne jest poczuć gotowość i mieć poczucie, że robisz to dla siebie.
Marta Figurska: Jeśli usłyszałabym od takiej osoby: "Chciałabym rozpocząć terapię, ALE się boję/ waham" powiedziałabym: "Bój się "i" rób" :-) A obawami zaopiekuje się psychoterapeuta :)
Patrycja Artowicz: Jedna wizyta do niczego nie zobowiązuje, a można się wiele dowiedzieć i zawsze można też na jednej zakończyć. Jeśli problemem jest kwestia finansowa, to są różne czaty ze specjalistami, akcje darmowych konsultacji, webinary, artykuły etc., na których możemy pogłębić swoją wiedzę i lepiej zdecydować, czy chcemy się zgłosić, czy nie. Myślę jednak, że jeżeli w naszej głowie pojawiła się już taka myśl, to skądś ona wynika. Pomocne często też jest dla wielu osób, aby zrobić sobie listę „za” i „przeciw”, która skłania do refleksji i pozwala porównać proporcje. Myślę też, że warto zadać sobie pytanie, czy gdyby sprawa dotyczyła innego specjalisty (np. lekarza, alergologa etc.), to czy też bym się wahał_a?
Edyta Kwiatkowska: Psycholog jest po to, aby Ci pomóc z danym problem, to ich zadanie i cokolwiek powiesz wiedz, że to Twoja bezpieczna przestrzeń bez krytyki czy oceny, to zupełnie inna sytuacja niż np. rozmowa z rodziną czy przyjaciółmi, ten czas z psychologiem jest tylko dla Ciebie i po to, żeby Ci pomóc. Sprawdź, czy ten psycholog jest dla Ciebie, poczytaj opis, opinie, pomyśl, kogo szukasz, a gdy już zdecydujesz się na wizytę, to zauważasz czy czujesz się dobrze i chcesz dzielić się z tą osobą swoimi osobistymi trudnościami. Jeśli tak, to świetnie. Jeśli jednak nie czujesz, że chcesz nawiązać dłuższą relację terapeutyczną z tą konkretną osobą, to daj sobie czas i przestrzeń na poszukanie kogoś, z kim poczujesz chęć współpracy.
Ewa Witkowska-Malinowska: Powiedziałabym, że ten pierwszy krok nie musi być tym ostatecznym, ale jeśli nie spróbuje, nigdy się nie dowie, czy to dla niego, czy też nie.
Agata Potapska: Można zyskać :) można zrezygnować :)
Katarzyna Tutko-Borcowska: Powiedziałabym, że czas i tak będzie leciał, a im dłużej coś odkładamy, tym lęk rośnie i staje się nieadaptacyjny. Od siebie dodałabym, że terapia (i podróże) to najlepsza decyzja, która zmieniła każdy aspekt mojego życia.
Tomek Lajfert: Przyjdź, zapraszam do rozmowy. Sprawdź, jak Ci jest ze mną w kontakcie, zobacz, na co masz ochotę, o czym chcesz porozmawiać, a co zatrzymać dla siebie. Ja jestem ciekaw Twojego doświadczenia. Chciałbym, abyś poczuł się / poczuła sobą u mnie.
Pola Jaroszewska: Jeśli czujesz chęć i gotowość - nie zwlekaj. Jeśli nie - możesz przyjść i porozmawiać o swojej niepewności, być może łatwiej będzie zdecydować, co dalej.
Kamil Elkader: „Rozwój bywa bolesny. Zmiany bywają bolesne. Ale nic nie jest tak bolesne, jak tkwienie w miejscu, w którym jest ci niewygodnie”.
Iga Borkowska: To jest jeden z najlepszych prezentów, jakie można sobie dać - świadomość siebie i poczucie wolności. Warto się o to postarać :)
Iwona Łaskarzewska: To normalne, że odczuwasz niepokój przed czymś nieznanym i nowym. Jednocześnie możesz docenić siebie: skoro pomyślał_aś o tym, żeby zapisać się na wizytę, to masz w sobie zdrową część, która chce, abyś wyzdrowiał. Taką, która podpowiedziała Ci (i jest częścią Ciebie jako całości), żeby o siebie lepiej zadbać. To daje nadzieję, nie sądzisz? :)
Katarzyna Jędrasiak Rogóż: Przyjdź i sprawdź, w najgorszym wypadku zostaniesz w punkcie, w którym już jesteś w najlepszym, życie stanie twoim wyborem, a nie ciężarem.
Ewa Zuzanna Pióro: Nawet podczas kilku sesji można zidentyfikować szkodliwe przekonania i schematy, co stanowi początek większych zmian.
Mateusz Jankowski: Jeżeli dana osoba się waha (czyli przeżywa jakiś wewnętrzny konflikt) to zachęciłbym ją do krótkiej eksploracji tego, co się z nią dzieje, gdy o tym myśli? Jakie symptomy w ciele wywołują obawy, które w sobie ma? A jakie chęci i potrzeby, które jak zakładam (skoro trochę się nad tym zastanawiam) również w sobie posiada? Za czym chce podążać? Nie chodzi o odcinanie lęków i obaw - specjalnie proponuję w pierwszym kroku poczucie ich nawet na poziomie somatycznym. Chodzi o to, by przy dokonywaniu decyzji nie działać tylko z ich powodu (i to często w sposób nieuświadomiony).
Dodałbym jeszcze zdanie o tym, że pierwszą wizytę u specjalisty można (a może nawet trzeba?) potraktować próbnie - i sprawdzić, czy mi się podoba, jak się czuję i co mi to dało. Wtedy można zdecydować, czego chcę dalej.
Marta Figiel: Pierwszy krok jest zawsze najtrudniejszy - bo jest to lęk przed tym, czego nie znamy. Warto jednak go wykonać i zobaczyć, czy to coś dla nas. Najwyżej więcej się nie umówimy, a możemy się czegoś dowiedzieć o sobie :) To jak z pójściem do nowego fryzjera - możemy się miło zaskoczyć :)
Ania Białecka: Wahaj się i działaj, spróbuj. Zawsze możesz zrezygnować, a poza psychologiem i Tobą i tak nikt się o tym nie dowie. :)
Anna Gałka-Ruciak: Warto jest zrobić krok w stronę zmiany, nawet jeśli wydaje się trudny.
Katarzyna Markiewicz: Nie masz nic do stracenia! Możesz na tym tylko zyskać. Nie warto marnować czasu na zastanawianie się, czy już dostatecznie bardzo boli mnie własne życie, zanim pójdzie się do specjalisty. Czasami potrzeba naprawdę niewiele, aby poprawić swoje funkcjonowanie. Robisz to dla siebie, aby żyło Ci się lżej :)
Karina Kowalska: Tylko Ty możesz sprawdzić, czy to Ci pomoże.
Luiza Stańczyk: Że jeśli już się nad tym zastanawiasz, to to jest dobry moment, by spróbować! Taka konsultacja do niczego nie zobowiązuje. Zazwyczaj pierwsze spotkania służą zapoznaniu, być mógł_a ocenić czy to coś dla Ciebie i właśnie tego szukasz. Także: zero presji! Możesz się umówić i po prostu sprawdzić :) powodzenia!
Agata Zapała: Osobom, które wahają się i zastanawiają nad pierwszą wizytą, mówię o tym, że jej przebieg w dużej mierze będzie zależał od tego, co oni sami zdecydują. Upewniam je, że nie będą zmuszane do odpowiadania na pytania oraz poruszania tematów, których nie chcą poruszać.
Martyna Tomczak- Wypijewska: "Nic dziwnego, że się obawiasz, to normalna emocja pojawiająca się w nowych, nieznanych sytuacjach, może Twój mózg chce Cię przed czymś ochronić- o czym może mówić Twój lęk? Zastanów się, czy chcesz, aby Twój lęk decydował za Ciebie czy Ty chcesz decydować mimo lęku".
Anna Duda: Powiedziałabym, że to wspaniała przygoda i warto w nią wyruszyć, choć nie zawsze będzie łatwo.
Patrycja Góralczyk: Czasem tylko powiedzenie o problemie przynosi ulgę.
Paulina Szmyt-Literska: Psychoterapeuci i inni specjaliści ds. zdrowia psychicznego są szkoleni, aby świadczyć wsparcie i pomagać ludziom w radzeniu sobie z różnymi problemami. Ich celem jest zrozumienie sytuacji pacjenta i wspieranie go w osiągnięciu celów terapeutycznych czy w ogóle w zrozumieniu swoich mechanizmów. Przy wsparciu specjalisty można zyskać głębsze zrozumienie siebie, swoich wzorców myślowych i zachowań. To może pomóc w identyfikacji obszarów do poprawy i skoncentrowaniu się na rozwoju osobistym. Co więcej, rozmowa z kimś obiektywnym, kto nie jest zaangażowany emocjonalnie w daną sytuację, może być bardzo korzystna. Terapeuta może pomóc w spojrzeniu na problemy z innej perspektywy i oferować różne strategie radzenia sobie z nimi. A co najważniejsze pracujemy w tajemnicy i z szacunkiem do pacjenta.
Klaudia Hamze-Rudzińska: Zupełnie normalnym jest odczuwać niepewność i obawy przed pierwszą wizytą u specjalisty. Przejście przez ten proces może być trudne, ale też przynieść ogromne korzyści. Dobrze przeprowadzona terapia pomaga zrozumieć siebie, radzić sobie z trudnościami emocjonalnymi i stresującymi sytuacjami życiowymi, oraz rozwijać się jako osoba. Korzystanie z pomocy specjalisty jest oznaką siły i odwagi!
Bogumiła Krawiec: Pójście do specjalisty może być jednorazowym lub dłuższym spotkaniem z kimś, kto wysłucha, pomoże przezwyciężyć trudności lub po prostu umożliwi zwerbalizowanie tego, z czym samodzielnie sobie możesz poradzić. Warto dać sobie szansę na uzyskanie wsparcia. Kontakt ze specjalistą jest już dużym krokiem do zmiany własnej sytuacji, jest bardzo konkretnym działaniem.
Marta Sak: Poszukaj w sieci rzetelnych informacji na temat nurtów terapii, przebiegu pierwszej konsultacji, faktów i mitów dotyczących pomocy psychologicznej i psychoterapii. Jeśli to możliwe, porozmawiaj z osobami ze swojego otoczenia, które mają doświadczenie korzystania z pomocy specjalistów zdrowia psychicznego - zapytaj, co dało im sięgnięcie po takie wsparcie, czego oni obawiali się na początku, na co radzą Ci zwrócić uwagę.
Mam nadzieję, że pierwszy psycholog/psychoterapeuta, do którego się udasz, będzie "tym właściwym", ale nie zrażaj się, jeśli uznasz, że dany specjalista nie spełnia Twoich oczekiwań. Poszukaj innego, przy którym poczujesz się bezpiecznie i którego będziesz mógł_gła obdarzyć zaufaniem.
Maria Czarnecka: Aby zastanowiła się, co może pozytywnego wnieść w życie tej osoby i czy te powody są wystarczająco ważne, aby zaryzykować spotkanie z psychologiem :)
Karolina Gunia: Psychologowie są osobami, które oferują wsparcie, zrozumienie i bezpieczne miejsce, w którym klient może wyrazić swoje uczucia i emocje, a także podzielić się swoimi doświadczeniami i trudnościami. Korzystanie z pomocy specjalisty nie świadczy o czyjejś słabości, a wręcz przeciwnie - o sile oraz gotowości do zmiany i pracy nad sobą. Wielu ludzi korzysta z usług psychologów czy innych specjalistów, aby otrzymać wsparcie w trudnych chwilach i rozwijać umiejętności radzenia sobie z wyzwaniami życiowymi.
Każde spotkanie jest dostosowane do indywidualnych potrzeb i celów klienta oraz podlega zasadom tajemnicy zawodowej. Dzięki temu klient może czuć się swobodnie, dzieląc się swoimi emocjami i myślami bez obaw o rozprzestrzenianie się informacji. Korzystanie z pomocy specjalisty może być cennym doświadczeniem prowadzącym do lepszego zrozumienia siebie i efektywniejszego radzenia sobie.
Ten artykuł jest częścią cyklu "Zapytaj Specjalistę_kę", w którym nasi_nasze psychologowie_żki i psychoterapeuci_tki odpowiadają na nietypowe pytania. Takie, które zadaje się im niezbyt często, a mogą ciekawić wiele osób.
Jeśli czytając którąś odpowiedź, przyszło Ci na myśl "Chętnie pójdę na wizytę do tej osoby" lub "Ciekawe, gdzie ta osoba zdobywała wiedzę czy doświadczenie" - kliknij w jej imię i nazwisko. Przejdziesz bezpośrednio na jej profil. U niektórych osób możesz umówić wizytę poprzez wybranie terminu w kalendarzu, do innych warto napisać zapytanie na adres mailowy podany w zakładce "Kontakt".
Przypominamy też, że mamy Formularz Doboru Specjalisty: https://twojpsycholog.pl/dobor-specjalisty, jeśli nie jesteś pewny_a, jakiej pomocy potrzebujesz!
Komentarze (0)