Źle mi, że matka nie pamięta okoliczności moich narodzin.

Jak to mozliwe, że moja matka nie pamięta okoliczności mojego porodu? Nie zna godziny, nie pamięta w jaki dzień tygodnia, ile dokładnie ważyłam itd. Sama datę owszem, ale jest to dla mnie dziwne. Wiem, że moje narodziny pogorszyły kłótnie między rodzicami i starszą siostrą, była ich ulubienicą, ale nawet mimo niechęci do mnie, człowiek chyba powinien kojarzyć takie fakty? Dodam, że matka nie jest inteligentna, to osoby przemocowe, nie pijące, typowe "wieśniaki" bez lepszego wykształcenia. Na pozór ułożeni ludzie, ale wstyd mi za nich całe życie i odcięłam się. Natomiast nie spotkałam się z takim zjawiskiem wśród nikogo, nawet na forach...

Kašś

w zeszłym miesiącu
TwójPsycholog

Cześć,

to całkiem powszechne zjawisko, by nie pamiętać okoliczności porodu czy innych bardzo intensywnych zdarzeń w życiu. Poród jest czymś na tyle absorbującym całe ciało, funkcje poznawcze, ale też pojawia się ogromny ból, często lęk, że te wszystkie uczucia mogą przytłoczyć nasz mózg. Taki mózg wycofuje się wtedy z przetwarzania innych informacji, niż tych w danym momencie najważniejszych - czyli zapewne jak przejść przez poród. Nie oznacza to automatycznie, że narodziny dziecka były nieważne. To sprawa mechanizmu układu nerwowego, który też często ukrywa w pamięci wydarzenia bardzo ciężkie, przekraczające granicę. A poród niejednokrotnie do takich należy. Dodatkowo, dla mnóstwa osób ważniejsze mogą być inne rzeczy niż okoliczności porodu :)

Pozdrawiam ciepło

w zeszłym miesiącu
Michał Baczewski

witaj,

tak jak napisał_a kolega_koleżanka powyżej czasem nasz mózg selektywnie pamięta różne informacje nawet te, które są ważne. To co mógłbym ewentualnie dodać z zastrzeżeniem, że oczywiście nie musi tak być w opisywanym przypadku, to to że zdarza się, że narodziny wiążą się z silnym stresem, a nawet a dodatkowo pojawiające się konflikty związane z narodzinami rodzinne mogą pogłębiać stres i zmniejszyć zdolność do zapamiętywania.

Michał Baczewski

w zeszłym miesiącu
Katarzyna Kania-Bzdyl

Dzień dobry,

widać u Pani duży żal kierowany w stronę matki, mimo iż się Pani od niej odłączyła. Przepracowanie relacji na linii matka-dziecko polega m.in. na tym, że akceptujemy taki stan rzeczy jaki jest i to, co było, czyli w pewnym sensie pogodziliśmy się z tym, a przede wszystkim ruszamy dalej zostawiając za sobą przeszłość.

Warto odpowiedzieć sobie na pytanie: jakie znaczenie TERAZ ma dla mnie to, że moja mama nie pamięta szczegółów związanych z moim porodem? Czy tęsknię za tym, czego nie miałam?

Sugeruję, aby pomyśleć o wsparciu psychologicznym, aby przerobić tą kwestię.

Pozdrawiam :)

w zeszłym miesiącu
Irena Kalużna-Stasik

Dzień dobry,

dziękuję za podzielenie się swoją trudnością. Słyszę, że jest to dla Pani przykra sytuacja, która wywołuję w pani trudne emocje jak, żal, bezradność a być może nawet złość do rodziców.  Ciężko odpowiedzieć na Pani pytanie, czemu pani mama nie pamięta, tak ważnych szczegółów na temat swojego dziecka. Mogą to być różne przyczyny, niestety mam za mało informacji od Pani na temat pani rodziców.  Słysze tylko, że mogą być toksyczni i może pani mieć traumę? Być może potrzebuję pani porozmawiać ze specjalistą, przejrzeć się temu głębiej ale przede wszystkim nauczyć się jak radzić sobie z trudnymi emocjami. Dlatego, że tylko my mamy na siebie wpływ i jak pani jest osobą dorosłą odpowiada pani za siebie. Niestety aby pożegnać się z przeszłością trzeba ją przepracować i odpuścić. To czego kiedyś pani nie dostała od rodziców, teraz może pani sama sobą się zaopiekować i sobie to dać. Wiem może być trudno ale warto!

Życzę dużo akceptacji i odpuszczenia aby być dla siebie wyrozumiałym!

Irena Kalużna-Stasik - psycholog

w zeszłym miesiącu
Krystian Pasieczny

Dzień dobry, poród to trudny, ciężki i często zagrażający życiu proces. Każdy człowiek rodzi się z różnymi zasobami i różne zasoby w życiu zdobywa. Pani matka najwidoczniej nie miała możliwości zdobycia większych zasobów i żyje i funkcjonuje z tym, co ma. Lecz etykietowanie matki czy innego człowieka w ten sposób nie jest nigdy niczym dobrym, bo powoduje to szanse przeoczenia dobrych rzeczy w ludziach, których etykieta dotyka. Wracając do porodu- mózg pragnie za wszelką cenę ochronić nas, możliwe, że poród wywarł na mamie tak ogromny stres, że mózg wyciął ten fragment, aby się chronić- pomysł A. Pomysł B często w trakcie porodów podawane są leki, które mogą zaburzać percepcję i pamięć, stąd może wynikać problem ze wspomnieniami. C- twierdzenie, że nie pamięta może być jej mechanizmem obronnym, który ma za zadanie ochronić ją przed czymś.

Życzę wszystkiego co najlepsze Krystian Pasieczny

w zeszłym miesiącu
Justyna Karkus

Dzień dobry,

przyczyny niepamięci szczegółów mamy z porodu mogą być bardzo różne. Proszę pamiętać, że poród jest wydarzeniem stresowym, a czasami z uwagi na ciężki poród nawet traumatycznym. Pojawia się dużo trudnych emocji, co może powodować pewnego rodzaju blokadę dla wspomnień z tego konkretnego wydarzenia. Taka blokada może powstać ze względu na ochronę danej osoby przed trudnymi wydarzeniami. Kolejną przyczyną może być też po prostu nieprzywiązywanie się przez mamę do takich rzeczy jak data, godzina czy waga dziecka. Może ona pamiętać tylko ogólny zarys sytuacji.

Pozdrawiam serdecznie,

Justyna Karkus - psycholog, psychoterapeuta

w zeszłym miesiącu