Jestem osobą bardzo szybko przebodźcowującą się, nadmiernie wrażliwą

Dzień dobry, jestem osobą bardzo szybko przebodźcowującą się, nadmiernie wrażliwą. Nie jestem w stanie w ogóle mieć żadnych kont w mediach społecznościowych, jest tam za dużo bodźców. Mam kilka swoich ulubionych filmów, które potrafię oglądać całe życie, a moi znajomi oglądają po 100 filmów czy seriali rocznie. Dla mnie obejrzenie tylu filmów stanowi zbyt dużą ilość bodźców. Moi znajomi (ogromna większość z nich) zwiedziła kilkadziesiąt krajów na świecie, są na innym kontynencie co 2 miesiące, a mi wystarczy jedna wizyta nad jeziorem w mojej wsi na całe wakacje i nie potrzebuję więcej bodźców. Zagranicą nie byłam prawie 10 lat. Czuję, że nie pasuję do dzisiejszego, przebodźcowanego świata, w którym każdy co chwilę jest w innym miejscu, ma inną relację, czyta 100 książek rocznie. Czy to, o czym piszę (moja nadmierna wrażliwość na bodźce), mieści się w normie, czy może być oznaką jakiegoś zaburzenia?

Anonimowo

w zeszłym tygodniu
Katarzyna Kania-Bzdyl

Dzień dobry,

odsyłam do terminu WWO - wysoko wrażliwe osoby. Osoby te charakteryzują się m.in. tym, że:

- preferują przebywanie w samotności w celu wyciszenia się i odzyskania równowagi. W momencie, kiedy zbyt długo przebywają w tłumie np. na imprezie są mocno przebodźcowane i potrzebują ciszy oraz spokoju.

- nadmiar obowiązków wywołuje u nich stres i presję, z którą ciężko sobie radzą

- są bardzo intuicyjne, mają bardzo rozwiniętą empatię

i wiele, wiele innych cech.

Zagłęb się w temat, szczególnie polecam literaturę jak np.: E. Aron "Wysoko wrażliwi", K. Kucewicz "Kobiety, które czują za bardzo".

WWO się nie leczy, jest ono do zaakceptowania. Wbrew pozorom przynosi wiele korzyści w życiu. To po prostu taka dodatkowa "cecha charakteru" ;)

Gdybyś chciała omówić ten temat to zachęcam do jednorazowych konsultacji psychologicznych, są one dostępne tutaj na platformie również w formie bezpłatnej.

ściskam!

Katarzyna Kania-Bzdyl

w zeszłym tygodniu