Wymyślam sobie historię w głowie, nie wiem jak przestać

Od dłuższego czasu wymyślam ludzi i wydarzenia w głowie. Stało się to swego rodzaju obsesją i nie potrafię przestać. Wymyślonym ludzi nadaje imiona ,charakter itp wiecie jak przestać?

KW

w zeszłym miesiącu
Izabela Czak-Kunert

Dzień dobry, na podstawie tego, co zostało zamieszczone w zapytaniu, ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi czy wskazówki. Może to moment, w którym warto rozważyć konsultację psychologiczną/psychiatryczną. Taki rodzaj pomocy pozwoli dokładnie poznać problematykę i jej genezę, a ponadto dobrać odpowiednie sposoby leczenia.

Pozdrawiam

w zeszłym miesiącu
Katarzyna Waszak

Dzień dobry!

Warto zastanowić się, skąd wziął się pomysł na wymyślanie alternatywnego do rzeczywistości świata. Może to jakaś ucieczka przed rzeczywistością. Zbyt mało informacji jest w tej wiadomości, aby można było poszukać przyczyny i próbować znaleźć rozwiązanie. Zachęcam do skorzystania z psychoterapii, aby bliżej poznać samą/ego siebie.

Pozdrawiam

Katarzyna Waszak - psychoterapeuta

w zeszłym miesiącu
Dawid Haracz

Dzień dobry,

Zastanawiający jest fakt, że dzieje się to od jakiegoś czasu, więc wnioskuję, że wcześniej takie sytuacje nie miały miejsca. Czy wcześniej zdarzyło się w Pani/Pana życiu coś, co można by uznać za zdarzenie silnie stresujące, wręcz traumatyczne? Czasem na skutek takich sytuacji zdarza się, że psychika ucieka w świat wyobrażeń, ponieważ nie ma tam napięcia psychicznego ani bolesnych emocji. Natomiast żeby stwierdzić, co jest przyczyną, z pewnością warto byłoby udać się na konsultację psychologiczną, aby przeprowadzić proces diagnostyczny. Bez ustalenia przyczyny, być może nie będzie możliwe wyeliminowanie problemu.

Warto także zastanowić się, w jakich sytuacjach problem się pogłębia. Być może warto zadbać wtedy o jakieś angażujące zajęcie, aby nie mieć czasu na uciekanie w wyobrażenia. Podobny efekt może dać praktykowanie medytacji. Niemniej zalecam w pierwszej kolejności konsultację psychologiczną, aby dokładnie ustalić przyczynę problemu.

W razie gdybym mógł pomóc, to prowadzę gabinet online. Serdecznie zapraszam.

Dawid Haracz, psycholog

w zeszłym miesiącu