Left Arrowwróć do obszarów pomocy

Fobia - rodzaje, objawy, jak sobie z nią radzić?

Czy zmagasz się z nieadekwatną, nadmierną obawą, która utrudnia Ci codzienność? Czy dotyczy ona przedmiotu lub sytuacji? Może to być fobia swoista. Istnieją jednak skuteczne metody jej leczenia. Poznaj rodzaje fobii, objawy i sposoby radzenia sobie.

zaburzenia lękowe
Explanation default

Czym jest fobia?

W przeciwieństwie do strachu, lęk wynikający z fobii jest nieproporcjonalny do rzeczywistego zagrożenia, znacząco wpływa na codzienne funkcjonowanie, objawia się uporczywym niepokojem i prowadzi do unikania bodźców wywołujących reakcje lękowe, często powodując silny dyskomfort lub panikę w obliczu przedmiotu lub sytuacji lęku.

Kluczową różnicą między lękiem a strachem jest intensywność i racjonalność reakcji - strach stanowi naturalną, adaptacyjną reakcję na realne, konkretne zagrożenie, pomagającą chronić życie, podczas gdy lęk jest reakcją nieukierunkowaną na konkretny aspekt sytuacji lub przedmiot, natomiast paraliżującą i uniemożliwiającą oczekiwane funkcjonowanie. Fobia natomiast będzie takim sposobem przeżywania lęku, który niemal zawsze wywołuje silne objawy w konkretnych okolicznościach wobec danego obiektu, np. konkretnego rodzaju zwierzęcia lub zjawiska. Związane z fobią objawy (lęk, niepokój oraz reakcja w postaci unikania) są utrwalonym wzorcem reagowania i utrzymują się przez dłuższy okres czasu (w klinicznych kryteriach diagnostycznych min. 6 miesięcy).

Osoba z arachnofobią może panicznie bać się nawet małego pająka, podczas gdy ktoś bez fobii odczuwa jedynie lekki dyskomfort w podobnej sytuacji. Fobia wymaga profesjonalnego wsparcia, ponieważ znacząco obniża jakość życia osoby dotkniętej tym zaburzeniem i może prowadzić do rozwoju innych problemów psychicznych, takich jak depresja czy zaburzenie lękowe uogólnione.

Terapia fobii może odbywać się w różnych nurtach psychoterapeutycznych. Techniki poznawczo-behawioralne, pomagają klientom stopniowo konfrontować się z przedmiotem swojego lęku w kontrolowanych warunkach (poprzez ekspozycję na bodziec), ucząc ich jednocześnie technik radzenia sobie z towarzyszącymi objawami fizjologicznymi i psychologicznymi w kontrolowanych, bezpiecznych warunkach. Techniki psychoterapii psychodynamicznej skupione będą wokół znalezienia źródła lęku i zrozumienia powodów istnienia objawu w życiu pacjenta, by ostatecznie odnaleźć adekwatne sposoby przeżywania i reagowania zbudowane na świadomości swoich mechanizmów obronnych oraz przeżyć. Skuteczne leczenie pozwala większości osób z fobiami odzyskać kontrolę nad swoim życiem i znacząco poprawić jego jakość.

Jakie są objawy fobii?

Objawy fobii to charakterystyczny zespół reakcji, pojawiających się w kontakcie z bodźcem lub na samą myśl o nim, wywołującym lęk. Intensywność objawów może się różnić w zależności od pacjenta / klienta. Osoba może opisywać swój lęk od odczucia dotkliwego dyskomfortu po paraliżujący strach uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. Reakcje te mają zarówno wymiar psychiczny, jak i fizyczny, a ich nasilenie jest nieproporcjonalne do rzeczywistego zagrożenia.

SYMPTOM_1

Nieadekwatny lęk

Osoba doświadcza przytłaczającego lęku, który jest nieadekwatny do faktycznego zagrożenia związanego z danym bodźcem.
SYMPTOM_2

Zachowania unikające

Pojawia się przemożne pragnienie natychmiastowego opuszczenia sytuacji wywołującej lęk, często prowadzące do panicznej ucieczki.
SYMPTOM_3

Przyspieszone bicie serca

W reakcji na bodziec lękowy następuje gwałtowny wzrost tętna, nawet do 120 uderzeń na minutę, co jest częścią reakcji "walcz lub uciekaj".
SYMPTOM_4

Odczuwanie cierpienia

Osoba ze względu na przeżywany lęk, niepokój i potrzebę unikania przeżywa realne cierpienie i dyskomfort lub też pogorszenie funkcjonowania w ważnych obszarach życia.
SYMPTOM_5

Ciągłość i długotrwałość objawów

Objawy utrzymują się w czasie lęk przeżywany jest przez minimum 6 miesięcy, zaś wzorce reagowania na bodziec są utrwalone i stałe.

Fizjologiczne przejawy fobii

Mogą pojawi się także reakcje związane z paniką oraz dekompensacją czy nawet zachowania regresywne - krzyk, płacz, niespodziewane zachowania związane pobudzeniem, np. podskakiwanie, wejście w interakcje z inną osobą, np. przytulenie jej, schowanie się za nią itd.

Te fizjologiczne reakcje, choć nieprzyjemne, same w sobie nie są niebezpieczne dla zdrowia. Jednak ich intensywność i nieprzewidywalność sprawiają, że osoba cierpiąca na fobię zaczyna obawiać się nie tylko pierwotnego obiektu lęku, ale również samych objawów fizycznych i behawioralnych (zachowań). Powstaje błędne koło - lęk przed objawami nasila same objawy, co z kolei zwiększa lęk. Przerwanie tego mechanizmu stanowi jedno z kluczowych wyzwań terapeutycznych w leczeniu fobii i wymaga często połączenia technik poznawczo-behawioralnych z nauką kontrolowania reakcji fizjologicznych poprzez ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne.

Czy wiesz, że aż 12,5% populacji doświadcza w swoim życiu fobii?

Leczenie fobii przynosi korzyści takie jak:

  • Odzyskanie kontroli nad lękiem. Psycholog lub psychoterapeuta pomoże zidentyfikować źródła nieadekwatnego lęku oraz nauczy skutecznych technik stopniowego oswajania się z bodźcem wywołującym lęk;

  • Przywrócenie swobody w codziennym funkcjonowaniu. Terapia pozwala stopniowo eliminować zachowania unikające, które często znacząco ograniczają jakość życia osoby z fobią;

  • Redukcja objawów fizycznych. Specjalista pomoże opanować techniki relaksacyjne i oddechowe, które zmniejszają nasilenie reakcji fizjologicznych towarzyszących fobii.

Depression Statistics

Specjaliści pracujący z osobami cierpiącymi na fobie

Przedstawiamy wyselekcjonowaną grupę doświadczonych psychologów i psychoterapeutów, którzy specjalizują się w pracy z osobami cierpiącymi na różne rodzaje fobii i stosują sprawdzone, oparte na dowodach naukowych metody terapeutyczne w leczeniu tych zaburzeń lękowych.

Klaudia Muszel

Klaudia Muszel

Psycholożka, Psychoterapeutka w trakcie szkolenia
Natalia Indulska

Natalia Indulska

Psycholożka, Psychoterapeutka
Katarzyna Kluzowska

Katarzyna Kluzowska

Psycholożka, Psychoterapeutka
Magdalena Ziomko

Magdalena Ziomko

Psycholożka, Psychoterapeutka certyfikowana
Urszula Kubisiowska

Urszula Kubisiowska

Psychoterapeutka w trakcie szkolenia
Wioleta Iwańska

Wioleta Iwańska

Psychoterapeutka

Nie wiesz, jak wybrać psychologa?

Skorzystaj z naszego Formularza, który zaproponuje Ci specjalistów na miarę Twoich potrzeb i możliwości.

Najczęstsze pytania dotyczące fobii

Zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące fobii, które pomogą lepiej zrozumieć specyfikę tego zaburzenia lękowego oraz możliwości uzyskania profesjonalnej pomocy. Odpowiedzi opracowaliśmy we współpracy z doświadczoną psycholożką specjalizującą m.in. się w leczeniu zaburzeń lękowych.

Fobie można podzielić ze względu na bodźce wywołujące objawy związane z konkretnymi obiektami- jak zwierzętami (np. psy, pająki), środowiskiem naturalnym (burze, wysokość), czy sytuacjami (np. lot samolotem, korzystanie z windy), a także innymi okolicznościami (np. pobraniem krwi, zabiegami medycznymi, krztuszeniem się, wymiotowaniem). Każdy z tych typów może mieć charakter uogólniony lub przejawiać się jako zespół specyficznych reakcji psychosomatycznych.

Wśród fobii specyficznych najpopularniejsze to arachnofobia (lęk przed pająkami), akrofobia (lęk wysokości) oraz klaustrofobia (lęk przed zamkniętymi przestrzeniami). Badania wskazują, że fobie specyficzne diagnozowane są częściej u kobiet niż mężczyzn i mogą znacząco wpływać na jakość życia, ograniczając możliwości zawodowe i osobiste osób nimi dotkniętych.

Fobie mogą rozwijać się w wyniku doświadczeń życiowych, także tych związanych z trudnymi przeżyciami. Może zdarzyć się tak, że osoba doświadczająca traumy w związku z wypadkiem samochodowym, zacznie obawiać się poruszania się tym środkiem transportu. Dlatego istotnym jest diagnozowanie niepokojących objawów ze specjalistą (psycholog, psychiatra), by przeprowadzić adekwatną diagnozę różnicową, pozwalającą dowiedzieć się, czy dotyczy nas fobia czy np. objawy PTSD (zespół stresu pourazowego).

Prowadzone są również badania nad nieprawidłowym funkcjonowaniem określonych obszarów mózgu. Niektóre teorie sugerują zmiany w funkcjonowaniu obszarów mózgu odpowiedzialnych za przetwarzanie emocji i reakcje na strach u osób z fobiami. Warto zaznaczyć, że nie zawsze da się jednoznacznie wskazać konkretne wydarzenie inicjujące fobię, a jej rozwój może być wynikiem kombinacji różnych czynników działających w określonym czasie.

Leczenie fobii wymaga kompleksowego podejścia, łączącego różne metody terapeutyczne. Najskuteczniejsze podejścia obejmują terapię poznawczo-behawioralną (CBT), techniki ekspozycji, terapii EMDR a w niektórych przypadkach - farmakoterapię. Terapia poznawczo-behawioralna koncentruje się na identyfikacji i zmianie negatywnych wzorców myślenia, modyfikacji zachowań związanych z fobią oraz nauce technik radzenia sobie z lękiem.

Techniki ekspozycji, polegające na stopniowym i kontrolowanym spotkaniem osoby z fobią, z sytuacjami lub bodźcami wywołującymi objawy fobii, są szczególnie skuteczne. Proces ten rozpoczyna się od najmniej stresujących scenariuszy i stopniowo przechodzi do bardziej wymagających sytuacji, wykorzystując mechanizm habituacji. Warto pamiętać, że specjalista nigdy nie postawi takiej osoby w sytuacji, gdzie spotkanie z bodźcem jest przerastające dla klienta\pacjenta. Terapii ekspozycyjnej towarzyszy nauka metod radzenia sobie z objawami fobii.

Innymi sposobami leczenia fobii może być terapia psychodynamiczna. Terapeuta pomaga zrozumieć pochodzenie lęku oraz zasadność stosowanych mechanizmów obronnych, pomagając pacjentowi dostrzec źródła konfliktów psychicznych oraz sposoby radzenia sobie bazujące na doświadczeniach i zasobach osoby.

Farmakoterapia odgrywa uzupełniającą rolę, pomagając łagodzić ostre objawy lękowe, ale najlepsze efekty osiąga się, łącząc ją z psychoterapią. Skuteczność leczenia zależy od indywidualnego podejścia do pacjenta i często najlepsze rezultaty osiąga się poprzez połączenie różnych metod.

Fobie mogą mieć znaczący i często niedoceniany wpływ na jakość życia, prowadząc do poważnych ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu. Osoby dotknięte tym zaburzeniem mogą unikać sytuacji, które dla innych nie stanowią większego wyzwania lub trudności - na przykład osoba cierpiąca na agorafobię może mieć trudności z wyjściem z domu, a osoba z klaustrofobią może unikać korzystania z wind czy środków transportu publicznego. Te ograniczenia mogą mieć kaskadowy efekt na inne aspekty życia, prowadząc do problemów w relacjach interpersonalnych i ograniczając możliwości zawodowe i edukacyjne.

Jednym z najpoważniejszych trudności w obecności fobii jest rozwój innych zaburzeń psychicznych, takich jak depresja czy zaburzenie lękowe uogólnione. Chroniczny stres związany z ciągłym unikaniem sytuacji lękowych może prowadzić do problemów z bezsennością, osłabienia układu odpornościowego i problemów z układem sercowo-naczyniowym. Niektóre osoby z fobiami mogą sięgać po alkohol lub inne substancje psychoaktywne jako formę radzenia sobie z lękiem, co niesie za sobą dodatkowe ryzyko zdrowotne. Fobia może prowadzić do całkowitej rezygnacji z ważnych aspektów życia, co ma długotrwały wpływ na jakość życia i samoocenę osoby cierpiącej.

Do najczęstszych fobii należą również arachnofobia (lęk przed pająkami), akrofobia (lęk wysokości), klaustrofobia (lęk przed zamkniętymi przestrzeniami) oraz agorafobia (lęk przed miejscami, z których trudno uciec lub uzyskać pomoc).

Agorafobia towarzyszy przede wszystkim napadom lęku panicznego, tzw. atakom paniki. Osoba, u której pojawiają się napady, kojarzy miejsca, przestrzenie czy sytuacje, w których taki atak może u niej nastąpić. Szczególnie trudne staje się funkcjonowanie, gdy taka osoba odczuwa lęk nawet przed wyjściem z domu, czy skorzystaniem z określonego środka transportu (np. autobusu).

Fobia to nie jest strach. Fobia to lęk. Podczas gdy strach stanowi naturalną, adaptacyjną reakcję na realne zagrożenie, pomagającą chronić życie - kończy się w momencie usunięcia bodźca i nie pozostawia za sobą długotrwałego napięcia nerwowego - fobia jest zaburzeniem lękowym charakteryzującym się nadmiernym i uporczywym lękiem, który jest nieproporcjonalny do rzeczywistego zagrożenia. Kluczową różnicą jest to, że fobia powoduje znaczące zakłócenie normalnego funkcjonowania, prowadzi do aktywnego unikania sytuacji związanych z obiektem fobii i utrzymuje się przez co najmniej 6 miesięcy. Osoba z fobią często zdaje sobie sprawę, że jej lęk jest ograniczający, ale nie jest w stanie kontrolować swojej reakcji, która może obejmować objawy fizyczne takie jak przyspieszone bicie serca, pocenie się, drżenie ciała czy nawet ataki paniki.

Masz więcej pytań na temat fobii?

Jeśli masz więcej pytań dotyczących fobii, nasz specjalistyczny chat jest dostępny dla Ciebie przez całą dobę. Możesz bezpiecznie i całkowicie anonimowo porozmawiać z naszym systemem, który został zaprogramowany przez ekspertów w dziedzinie zdrowia psychicznego, aby udzielać rzetelnych informacji i wsparcia w zakresie różnych typów fobii, ich objawów i metod leczenia.

Dodatkowe materiały

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź naszego Bloga, a także Forum Psychologiczne! Znajdziesz tam merytoryczne artykuły, odpowiedzi Specjalistów_ek, praktyczne przykłady i wskazówki oraz wiele inspiracji.

Fobia społeczna, ataki paniki i lęk przed lekami - jak sobie poradzić?

Dzień dobry, mam prawie 25 lat, mam fobię społeczną od dziecka, doświadczam epizodów depresyjnych, mam część symptomów agorafobii, od półtora roku zaczęłam doświadczać ataków paniki i stają się one częstsze, częściej się samookaleczam, do tego prawdopodobnie mam zaburzenie osobowości borderline (nie byłam jeszcze badana testami, ale 2 psychologów, psychiatra i inny lekarz mi tak powiedzieli). Jestem w terapii od ponad roku, ale ostatnio jest tylko gorzej. Dużo zmian nastąpiło w moim życiu, w tym ukończenie studiów, coming out po prawie dekadzie ukrywania się, mam zamieszkać bez rodziców w maju (mam zamieszkać z moją dziewczyną), ale pozostaję bez pracy. Nigdy nie pracowałam. 

Boli mnie to, że wszyscy oskarżają mnie o lenistwo, a ja jestem przerażona nawet, by rozmawiać na temat pracy, nawet jak nie o mnie chodzi. Czasem dosłownie mnie paraliżuje, nie mogę się ruszyć, nic powiedzieć, tylko czuję, jak cała się trzęsę. 

Okropnie boję się ludzi. Do tego przeraźliwie boję się być sama. Boję się wszystkiego, co jest z pracą związane do tego stopnia, że czuję, że nie mogę oddychać lub robię się agresywna. 

Moja sytuacja domowa się pogorszyła przez to jeszcze bardziej. Boję się pracować gdziekolwiek, ale jeszcze bardziej boję się pracować w zawodzie, ale jednocześnie tego chcę. 

Boję się też najczęściej przyznawać do tego, kim jestem a jestem psychologiem, bo czuję jak wtedy zmienia się sposób, w jaki inni na mnie patrzą. Czuję się tak ze strony różnych ludzi, też ze strony innych psychologów, psychiatrów, terapeutów, bo się boję, że znowu, po raz n-ty to usłyszę, że powinnam być jakaś, nie powinnam tego czy tamtego i że nawet nad własnym życiem nie panuję, a co dopiero innym pomagać. 

Staram się, studia z wyróżnieniem ukończyłam, dwa razy publikacje mi obiecano, pomagam ludziom czasem chociaż online, ale to i tak wszystko nie ma znaczenia, bo nadal pozostaje uwięziona w swoich problemach. 

Bardzo bałam się napisać nawet tutaj, bo boję się oceny. Wieczorem przed wigilią miałam swoją pierwszą wizytę u psychiatry i, mimo że powiedziałam, że nie chcę leków i strasznie się ich boję i tak mi je przepisała i umówiła się na następną wizytę. Wykupiłam je pod naciskiem innych. 

Wszyscy chcą, żebym je brała i nie wymyślała, a ja okropnie boję się je brać. Dostałam krople betesda (escitalopram) i mam zacząć od 1 kropelki i tak dobić do 10 dziennie, powoli skoro tak się boję, ale wcale nie boję się mniej. Nie potrafię ani myśleć o tym, ani nie myśleć o tym, że mam je brać. 

Nawet nie mogę na ten lek patrzeć. Wiele razy dziennie zaczynam o tym myśleć i robi mi się niedobrze, słabo, gorąco, ciężko mi oddychać i czuję nagłe przypływy lęku. 

Boję się wszystkich efektów ubocznych, które ten lek może wywołać, a czego najbardziej przeraża mnie to, od ilu ludzi słyszałam, że od tego przytyło i ile to było kg. 

Jak myślę o tym, że wywołuje to też często dysfunkcje seksualne (a wiem, że czasem się one utrzymują nawet po zakończeniu farmakoterapii), to też mi skręca żołądek. 

Jednak najbardziej przeraża mnie wzrost wagi. 

Moja dziewczyna (a wcześniej też rodzice) się martwi tym, co robię od ostatnich paru miesięcy, ciągle sprawdzam kalorie wszystkiego i je liczę, ciągle się ważę, kombinuję jak powstrzymać głód. Zaczęło się od tego, że dobiłam do początków otyłości w parę lat, po tym, jak miałam wcześniej wagę w normie, i teraz w końcu zaczęłam chudnąć i przeraża mnie wizja, żeby przytyć choćby trochę, a co dopiero kilkanaście czy kilkadziesiąt kg, a od wielu osób to słyszałam. Poza tym boję się nawet swojego strachu, swojej reakcji na lek zaraz po zażyciu. Pani psychiatra też zwróciła mi na to uwagę, że moje lęki wiążą się też z zażywaniem różnych substancji, np. kiedyś wzięłam xanax i akurat coś mnie zakuło w głowie po paru sekundach i zaczęłam nagle myśleć, że guz mózgu albo padaczka albo, że umrę i dostałam ataku paniki.

Tak samo było, jak dostałam znieczulenie u dentysty i jeszcze w innych przypadkach. Oczywiście rozmawiam z terapeutką o wszystkim lub o większości spraw, ale postanowiłam napisać też tutaj, bo czuję, że już nie mam siły i nie wiem, co mam robić... dużo problemów się skumulowało, a rozwiązania na nie są tylko kolejnymi problemami lub drogą do nich... 

Bardzo proszę o poradę i z góry bardzo dziękuję

Mam 27 lat i fobię społeczną. Trudne dzieciństwo. Fobia nasiliła się po urlopie wychowawczym.
Witam, mam 27 lat i fobię społeczną. Od czasów szkoły średniej zaczęłam zamykać się w sobie, bo czułam niechęć ze strony rówieśników, nie chcieli się ze mną kolegować itd. Byłam w toksycznym związku i po jego zakończeniu odżyłam i w tym okresie poznałam męża, lecz mój problem nie zniknął. Wyszłam z domu z brakiem poczucia własnej wartości, bo nie było tam ani grama szacunku i miłości, a zamiast tego przemoc psychiczna i bardziej nienawiść. Teraz od około 3 lat, odkąd wróciłam do "życia społecznego" po urlopie wychowawczym, wręcz boję się ludzi. Unikam nawet wychodzenia do sklepu i wysyłam meża, bo traktuję to jako niepotrzebny stres. Stresują mnie wszystkie sytuacje społeczne, nawet kontakty z rodziną, z czym wcześnej nie miałam problemu. Nie potrafię się już w ogóle uśmiechać, unikam kontaktu wzrokowego, gdy jestem wśród ludzi mam ochotę zapaść się pod ziemię. Powtarzam sobie w głowie, że jeśli chcę, aby ludzie odbierali mnie normalnie, to muszę zachowywać się normalnie, ale to rzecz jasna nie pomaga. Nie potrafię wyrażać emocji, nie śmieje się, mam nawet duży problem z tym, żeby głośniej coś powiedzieć. Stresuję się tak, że widać to na twarzy, cały czas mam poważny, a nawet skwaszony wyraz twarzy, a myślę, że wyglądam normalnie i nie potrafię nad tym zapanować. Chciałabym w końcu coś z tym zrobić, bo czuję się coraz gorzej. Coraz częściej myślę, że lepiej byłoby z tym wszystkim skończyć, tylko nie wiem czy powstrzymuje mnie to, że mam dziecko czy jakaś "nadzieja". Nie wiem czy powinnam udać się do psychiatry, bo nie wiem czy leki rozwiążą mój problem, a z kolei psychoterapia jest kosztowna i po prostu nie wiem czy mogłabym sobie na nią pozwolić. Proszę o rady.

Bezpłatne konsultacje dla osób z fobiami

Wychodząc naprzeciw potrzebom osób zmagających się z fobiami, specjaliści oferują darmowe konsultacje. Rozumiemy, że kwestie finansowe mogą stanowić istotną barierę w podjęciu decyzji o rozpoczęciu terapii, dlatego chcemy ułatwić ten pierwszy, często najtrudniejszy krok.

Kiedy warto?

  • Gdy zauważasz u siebie lub bliskiej osoby intensywny, irracjonalny lęk przed określonymi obiektami, sytuacjami lub czynnościami.

  • Kiedy strach jest nieproporcjonalny do rzeczywistego zagrożenia i znacząco wpływa na codzienne funkcjonowanie.

  • Jeśli podejmujesz liczne działania, by uniknąć kontaktu z bodźcem wywołującym lęk.

  • Gdy w obliczu obiektu fobii doświadczasz silnych reakcji fizycznych, takich jak przyspieszone bicie serca, duszności czy zawroty głowy.

Potrzebujesz bezpłatnej pomocy?

Sprawdź dostępnych specjalistów i umów się na bezpłatną pierwszą konsultację już dziś – zrób ten ważny krok w kierunku życia wolnego od paraliżującego lęku.

Zobacz również

Bibliografia

Joanna Łucka
BadgeCheckIconZweryfikowano treść

Joanna Łucka

Powyższe informacje nie zastępują kontaktu z lekarzem

Zobacz, którzy specjaliści udostępniają bezpłatne konsultacje psychologiczne i łatwo umów pierwszą wizytę.