Czy masturbacja w przypadku braku partnera jest OK? Czy powinna być tylko "wyjściem awaryjnym"?

Dzień dobry, czy masturbacja w wieku 30 lat, w przypadku gdy nie mam partnera i go nawet nie szukam, jest w porządku? Słyszałam od różnych osób, w tym psychologów, że osoba dorosła powinna przede wszystkim szukać partnera seksualnego, a nie masturbować się; że masturbacja powinna być jedynie "wyjściem awaryjnym". Czy rzeczywiście to prawda? Niepokoją mnie te komentarze.

Maria

3 tygodnie temu
Joanna Łucka

Pani Mario,

absolutnie - masturbacja w każdym wieku jest w porządku! Szczególnie jeśli o osobach dorosłych mowa.

Osoby dorosłe nie muszą mieć partnerów ani życiowych, ani seksualnych. Niezależnie od sytuacji życiowej, potrzeby seksualne towarzyszą i będą towarzyszyć dorastającym i dorosłym osobom. Regulowanie napięcia seksualnego masturbacją, ale także poznawanie w ten sposób swojej seksualności i preferencji, czy po prostu sprawianie sobie radości i przyjemności jest jak najbardziej w porządku.

Proszę się nie obawiać i nie dać upokorzyć komentarzom, które nie mają poparcia w naukach psychologicznych oraz seksuologicznych. Proszę cieszyć się sobą i życiem :)

Wszystkiego dobrego!
Pozdrawiam serdecznie
Joanna Łucka
psycholożka

3 tygodnie temu
Patryk Falerowski

Dzień dobry,

Masturbacja jest normalnym i zdrowym zachowaniem w praktycznie każdym wieku, niezależnie od tego, czy ktoś ma partnera, czy nie. Jest to naturalny sposób na zaspokojenie potrzeb seksualnych. Proszę pamiętać, że każdy z nas ma prawo decydować o swoim życiu seksualnym i emocjonalnym w sposób, który jest dla niego komfortowy i zgodny z jego wartościami.

Jeżeli jednak te myśli powodują dyskomfort, zachęcam do rozmowy z psychologiem lub terapeutą, którzy pomogą Pani rozwiać wątpliwości i poczuć się pewniej w swoich decyzjach.

Warto również pamiętać, że jak każde zachowanie, masturbacja może nieść pewne konsekwencje, jeśli staje się kompulsywna. Jeśli zauważa Pani, że masturbacja zaczyna wpływać negatywnie na inne aspekty życia, takie jak relacje, praca czy codzienne obowiązki, może to być sygnał, że warto przyjrzeć się temu bliżej i zastanowić się nad przyczynami.

Pozdrawiam,

Patryk Falerowski

3 tygodnie temu