Ojciec córki powiedział jej nagle o nowej partnerce, zanim zdążyłam ją przygotować.

Moja córka ma prawie 5 lat. Ja z mężem rozpoczynamy batalie rozwodowe. Mąż zostawił nas i w trybie niemal natychmiastowym wyprowadził sie do innej kobiety, pomimo próśb, by nie przedstawiał córce jeszcze nowej kobiety, zrobił to zanim zdążyłam z córką porozmawiać . Jest to dla mnie bardzo trudne. Martwię się o konsekwencje dla przyszłego podejścia do związków mojej córki, traumy jakie dostaje teraz w pakiecie. Czy jest możliwość konsultacji indywidualnej w tej sprawie? Czy jest ktoś z Państwa z okolic Zielonej Góry czy Poznania? Czy lepiej wizyta osobista czy online wystarczy?

Nina

w zeszłym miesiącu
Dawid Haracz

Dobry wieczór Pani Nino,

Z Pani wiadomości wywnioskowałem, że nie macie dobrych relacji z mężem. Mając na względzie dobro Waszej córeczki, warto się zastanowić, czy istnieje możliwość poprawy Waszej relacji. Nie mam na tu na myśli nawet sympatii, a zwyczajną umiejętność wzajemnej komunikacji. Dziewczynka jest w wieku, w którym w szczególności potrzebuje stabilizacji. Rozwód nie musi być dla dziecka traumą, wbrew powszechnie panującym przekonaniom. Wiele jednak zależy od umiejętności komunikacji pomiędzy rodzicami, stąd moja sugestia na temat przeprowadzenia rozmowy z mężem na ten temat. Jestem przekonany, że obojgu zależy Wam na dobru małej, a to już istotny punkt zaczepienia.

Myślę też, że warto byłoby przeprowadzić z córką rozmowę na temat nowej kobiety męża, skoro i tak już ją poznała. Oczywiście z naciskiem na jej poczucie bezpieczeństwa, a nie pretensje względem nowej partnerki męża. Córka potrzebuje teraz stabilizacji i poczucia zapewnienia, że rodzice nadal ją kochają i nadal są jej rodzicami, na których może liczyć.

Pani obawy o córkę są jak najbardziej uzasadnione, jednak mimo wszystko byłbym daleki od przekonań, że córka na pewno nabędzie jakieś traumy czy toksyczne schematy. Wiele zależy od Pani relacji z mężem, jak i od wsparcia, które aktualnie od Państwa otrzyma.

Jeśli poznam więcej szczegółów na temat Państwa sytuacji, to z chęcią pomogę Pani przejść przez ten proces, mając na względzie Pani dobro oraz dobro Państwa córki. Wiele prawdy jest w powiedzeniu “szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko”. Proszę nie zapominać w tym wszystkim o sobie.

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do kontaktu. Prowadzę gabinet online.

Dawid Haracz, psycholog

w zeszłym miesiącu
Aleksandra Kaźmierowska

Dzień dobry Pani Nino,

rozumiem, że rozwód to bardzo trudny czas nie tylko dla Państwa jako pary, ale również dla całej rodziny. W tym czasie niezwykle ważne jest zadbanie o poczucie bezpieczeństwa Waszej córeczce ale również o swój stan emocjonalny i zapewnienie sobie wsparcia. Informacja o nowych partnerach rodziców, którzy się rozstają nie musi oznaczać dla dziecka traumy. Niezwykle ważne jest to w jaki sposób zostało to przekazane i jakie będzie Pani nastawienie do nowej sytuacji jaką jest związanie się jeszcze Pani męża z inną kobietą. Dzieci są bardzo wrażliwe i czasami mogą nie rozumieć do końca zmian, które następują ale doskonale czują klimat i atmosferę między rodzicami. Dlatego Pani samopoczucie oraz postawa są w tej sytuacji niezwykle istotne. Nie ma Pani wpływu na to co robi i jak zachowuje się w tej sytuacji mąż ale ma Pani wpływ na to jak będzie Pani dla córki w tej sytuacji. Dla dziecka najważniejsza jest miłość obojga rodziców i ich aktywna obecność a także przewidywalność oraz poczucie bezpieczeństwa. Po tym co nastąpiło nadal może Pani oraz mąż zadbać o to aby córka jak najlepiej osadziła się w nowej sytuacji.

Jeśli będzie Pani gotowa, zapraszam do kontaktu. Pracuje na miejscu w Poznaniu oraz online.

Pozdrawiam,

Aleksandra Kaźmierowska

w zeszłym miesiącu