Psychologia to nauka oparta o rzetelne i trafne badania. Studia psychologiczne poświęcone są ogromnej liczbie godzin zajęć z metod badawczych, krytycznego myślenia, a praca magisterska polega na przeprowadzeniu własnego badania naukowego, według ścisłych zasad. Na podstawie badań tworzą się teorie psychologiczne. Jest to na tyle ważna i duża część pracy psychologa_żki\ psychoterapeuty_tki, Jego_Jej samorozwoju i podstaw udzielania wsparcia, że postanowiliśmy podpytać, co (które badanie, bądź teoria) szczególnie Ich fascynuje?
Anonimowy_a Specjalista_tka 1: Żadna.
Anonimowy_a Specjalista_tka 2: Terapia zintegrowana, jako bio- psycho- i socjo- ekologicznej perspektywy postrzegania jednostki, jest to podejście, które wykorzystuje różne „media twórcze” w zależności od sytuacji, zadania rozwojowego, problemu i obrazu klinicznego. Dźwięk oferuje inne możliwości stymulacji niż malowanie palcami, kolaże mają inny stymulujący charakter niż pacynki czy maski, teksty, zabawy dramatyczne i taniec mogą adresować, otwierać i wpływać na inne wymiary osobowości. Wszystkie media mają potencjał projekcyjny. Dzięki temu aspiracje podświadomości mogą się wyrazić i wpłynąć na nie w pomocny sposób. Podejście to widzi człowieka z perspektywy antropologiczno - fenomenologicznej, bazując na wspólnych wszystkim podejściom psychoterapeutycznym: modelach neurobiologicznych podstaw procesów mózgowych, psychologii rozwojowej i teorii socjalizacji, podstaw wpływów rodzinnych i społecznych.
Anna Strojna-Waszkowska: Neuropsychologia, psychologia pozytywna.
Zuzanna Stokłosa: Od kilku lat moją uwagę przyciąga tematyka Terapii Akceptacji i Zaangażowania. To jak dobre przynosi efekty oraz to, że jest nurtem bardzo ludzkim, niekategoryzującym oraz w pełni akceptującym naszą naturę.
Max Pawlicki: Bardziej niż teorie fascynują mnie ludzie. Nie było jeszcze takiej, która pasowałaby do wszystkich. Złożoność i indywidualność każdego z nas uniemożliwia, a przynajmiej w moim odbiorze, zero- jedynkowe podejście do teorii psychologicznych. Jeśli chodzi o badanie myślę, że warto tutaj wspomnieć o badaniu, które wskazuje, że w terapii największe znaczenie w jej "powodzeniu" ma relacją terapeutyczna aniżeli konkretny nurt terapeutyczny. Dlatego warto szukać odpowiedniego dla siebie specjalisty.
Agnieszka Toros: Fascynuje mnie terapia schematu i TEAM CBT.
Edyta Falenczyk: Raczej nie, ale lubię odkrywać nowinki i się dokształcać, kiedy coś mnie zainteresuje.
Anonimowy_a Specjalista_tka 3: Neurobiologiczne podłoże zmian w psychoterapii.
Oliwia Górko: Obecnie jestem bardzo zaciekawiona mentalizacją i wszystkim co związane z tym pojęciem.
Daniel Masłowski: Jest wiele badań i teorii psychologicznych, które mnie fascynują, ale jedną z moich ulubionych jest teoria potrzeb Maslowa. Teoria potrzeb Maslowa opisuje hierarchię ludzkich potrzeb, poczynając od potrzeb fizjologicznych, poprzez potrzeby bezpieczeństwa, przynależności i miłości, potrzeby uznania oraz potrzeby samorealizacji.
Marcin Żekoński: Bardzo fascynuje mnie hipnoza (hipnoterapia) i to jest kierunek pracy, który z pewnością chciałbym rozwijać i się na nim skupiać.
Magdalena Błajet: Jedną z teorii, która szczególnie mnie fascynuje, jest teoria przywiązania opracowana przez Johna Bowlby'ego i rozwinięta przez Mary Ainsworth. Teoria ta bada, jak wczesne relacje z opiekunami wpływają na rozwój emocjonalny i zachowanie w relacjach interpersonalnych w dorosłym życiu. Kluczowym elementem jest sposób, w jaki doświadczenia z wczesnego dzieciństwa kształtują wzorce przywiązania, które mogą przewidywać, jak będziemy wchodzić w interakcje z innymi przez całe życie.
Teoria przywiązania podkreśla znaczenie bezpiecznego przywiązania dla zdrowego rozwoju emocjonalnego i psychologicznego. Osoby z bezpiecznym stylem przywiązania zazwyczaj mają zdrowe, zaufane relacje, podczas gdy te z niebezpiecznymi stylami przywiązania mogą doświadczać trudności w budowaniu i utrzymaniu relacji.
Fascynuje mnie ta teoria, ponieważ oferuje głębokie wglądy w to, jak nasze najwcześniejsze relacje wpływają na nasze życie, nasz rozwój i nasze związki. Rozumienie stylów przywiązania może pomóc w pracy terapeutycznej, oferując kluczowe informacje do pracy nad problemami relacyjnymi, lękami, trudnościami emocjonalnymi i wzorcami zachowań, które mogą wynikać z wczesnych doświadczeń przywiązania.
Ponadto, praca z teorią przywiązania w terapii pozwala na indywidualne podejście do każdego pacjenta, rozumienie jego unikalnych potrzeb i historii, co jest niezwykle cenne w procesie leczenia i wsparcia. Teoria ta inspiruje do ciągłego poszukiwania lepszych sposobów niesienia pomocy i zrozumienia głęboko zakorzenionych przyczyn problemów emocjonalnych i behawioralnych.
Marta Figurska: Fascynuje mnie nurt psychoterapii ACT (akceptacji i zaangażowania). Tej teorii nie da się podsumować w jednym zdaniu, ale jeśli miałabym podjąć taką próbę, powiedziałabym że chodzi o zbudowanie pełnego, wartościowego życia, w którym jest miejsce na cały wachlarz ludzkich emocji. Nie chodzi tylko o dobre samopoczucie, lecz o odczuwanie własnych uczuć bez konieczności zmagania się z nimi. I poruszanie się w kierunku swoich wartości- czasem pomimo trudnych emocji.
Patrycja Artowicz: Interesuje mnie połączenie psychologii i technologii. Ciekawi mnie na ile rozwinie się AI i jej użyteczność w kontekście pomocy psychologicznej.
Edyta Kwiatkowska: Takim badaniem było badanie Harlowa, w którym pokazano, że potrzeby emocjonalne i społeczne mają kluczowe znaczenie dla zdrowego rozwoju psychicznego u małp, co można również uogólnić do ludzi. Te badania przyczyniły się do lepszego zrozumienia znaczenia więzi emocjonalnych i społecznych w rozwoju dziecka oraz do zmian w podejściu do opieki nad dziećmi. Co też z wieloma teoriami dzieciństwo wpływa na nas w późniejszych latach i może tłumaczyć to dlaczego tak a nie inaczej zachowujemy się czy myślimy.
Ewa Witkowska-Malinowska: Eksperyment Milgrama to coś, do czego często wracam pamięcią.
Agata Potapska: Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach.
Tomek Lajfert: Tak. Gestalt, który jest moją modalnością deklarowaną. Cenię tutaj relację i kontakt. Ponadto lubię psychologię analityczną Junga, w szczególności obszary snów, symboliki sennej oraz koncepcję nieświadomości i archetypów.
Pola Jaroszewska: Fascynuje mnie mało jeszcze przebadana psychologia procesu.
Iwona Łaskarzewska: Mnóstwo :) ale przede wszystkim uwielbiam teorię więzi Bowlby'ego, co świetnie zakorzenia mnie w przedłużeniu pracy poznawczo-behawioralnej dalej w terapię schematów.
Katarzyna Jędrasiak Rogóż: Terapia przetwarzania poznawczego w zespole stresu pourazowego (PTSD)
Mateusz Jankowski: Od kilku lat szczególnie interesująca jest dla mnie teoria rozwoju psychomotorycznego Bodynamic. Badania prowadzone od lat 70’ dowodzą, że nasz rozwój osobowościowy jest nierozerwalnie połączony z tym, co spotykało nas, gdy nabywaliśmy umiejętności motoryczne. Tak więc, każdy nasz mięsień posiada zapisaną w sobie funkcje anatomiczną (jak. prostowanie ręki), jak i psychologiczną (jak stawanie granic). Wynika z tego również to, że na to jaką mamy postawę ciała wpływ miało, przede wszystkim to, jak nasi opiekunowie zachowywali się względem nas w danych okresach rozwojowych.
Marta Figiel: Chyba od lat fascynuje i jednocześnie trochę przeraża mnie eksperyment Milgrama - badania nad posłuszeństwem wobec autorytetów.
Ania Białecka: Całe podejście EMDR - jest niezwykłe i zaskakujące z uwagi na zastosowanie bilateralnej stymulacji. Jednocześnie tak dobrze przebadane, daje też zadowalające wyniki w dość krótkim czasie.
Katarzyna Markiewicz: Ostatnio dosyć dużo czytam o wpływie aktywności fizycznej na nastrój, a co za tym idzie na zaburzenia nastroju typu depresja. Niezmiernie ciekawa jest dla mnie również cała terapia schematów.
Karina Kowalska: Dezintegracja pozytywna Kazimierza Dąbrowskiego oraz wszelkie badania nad współuzależnieniem.
Luiza Stańczyk: Nie jest to typowa teoria, ale bardzo interesuje mnie fakt, że mózg ma zdolność do neuroplastyczności. Wciąż wydaje mi się niesamowite, że różne obszary i struktury mogą zmieniać swoją budowę lub objętość w zależności od naszych doświadczeń czy zaburzeń psychicznych, z którymi się zmagamy. Jednocześnie uważam za wspaniałe to, że możemy pracować nad wytwarzaniem nowych połączeń neuronalnych - zawsze używam tego argumentu, gdy Pacjent czy terapia działa z medycznego punktu widzenia :)
Martyna Tomczak- Wypijewska: Tzw. terapie 3 fali szczególnie terapia ACT i terapia schematów- miedzy innymi właśnie dlatego, że ciągle powstają liczne badania dotyczące wykorzystywania tych terapii w odniesieniu do różnych problemów, pisane są rozmaite książki bazujące na najnowszych odkryciach badawczych
Anna Duda: Teoria przywiązania, teoria nieświadomości.
Paulina Szmyt-Literska: Taaak, badania nad dziedziczeniem traum...
Bogumiła Krawiec: Fascynują mnie wszystkie teorie rozwojowe, zarówno te starsze, np. Piageta, jak i nowsze.
Marta Sak: Najintensywniej zgłębiam teorię psychoterapii integracyjnej prof. Jerzego Mellibrudy - to metoda pracy z osobami po trudnych doświadczeniach, która bazuje na teorii terapii schematów, teorii humanistycznej Carla Rogersa i założeniach terapii poznawczo-behawioralnej. Moje dotychczasowe doświadczenie wskazuje, że takie podejście pozwala kompleksowo odpowiedzieć na potrzeby i problemy Klientów/Pacjentów. Największym odkryciem ostatnich lat jest dla mnie natomiast nowe podejście do terapii traumy, bazujące na wiedzy z zakresu neurobiologii i skupiające się na odwracaniu zmian, jakie traumatyczne doświadczenia mogą poczynić w naszym układzie nerwowym. Mówi się już nawet o "rewolucji neurobiologicznej w psychoterapii". Wierzę, że ta "rewolucja" pomoże specjalistom nieść skuteczną pomoc osobom z doświadczeniem kilku procesów terapeutycznych, które nie dały satysfakcjonujących rezultatów.
Maria Czarnecka: Obecnie wszystko co związane z neurobiologią.
Ten artykuł jest częścią cyklu "Zapytaj Specjalistę_kę", w którym nasi_nasze psychologowie_żki i psychoterapeuci_tki odpowiadają na nietypowe pytania. Takie, które zadaje się im niezbyt często, a mogą ciekawić wiele osób.
Jeśli czytając którąś odpowiedź, przyszło Ci na myśl "Chętnie pójdę na wizytę do tej osoby" lub "Ciekawe, gdzie ta osoba zdobywała wiedzę czy doświadczenie" - kliknij w jej imię i nazwisko. Przejdziesz bezpośrednio na jej profil. U niektórych osób możesz umówić wizytę poprzez wybranie terminu w kalendarzu, do innych warto napisać zapytanie na adres mailowy podany w zakładce "Kontakt".
Przypominamy też, że mamy Formularz Doboru Specjalisty: https://twojpsycholog.pl/dobor-specjalisty, jeśli nie jesteś pewny_a, jakiej pomocy potrzebujesz!
Komentarze (0)